Ilmoittautuminen MyClub Turnaukset Linkit Yhteistyössä SJK-EDUSTUS

Arkisto

Videoklipillä Simon Pröber


25.12.2016

Vuosikausia moisenakin hissijoukkueena Bundesliigassa tunnettu kolminkertainen Saksan mestariseura, 1.FC Köln, on viime kausina jälleen vakiinnuttanut paikkansa pääsarjatasolla.

 

Samaan aikaan seura on kasvanut jäsenistöltään Saksan 4. suurimmaksi jalkapalloseuraksi. Edellä ovat vain FC Bayern München, BVB Borussia Dortmund ja FC Schalke 04. Sinällään mielenkiintoista, että neljästä suurimmasta kolme tulee ns. Ruhrpottin alueelta.

 

Samaan aikaan kun seuran urheilullinen menestys on ottanut askeleita eteenpäin palatakseen kenties menneiden vuosien glorian pariin, on seura ottanut ehkä vieläkin suurempia harppauksia kentän ulkopuolella.

 

Niistä kertoo videolla muutamalla sanalla seuran mediapuolella työskentelevä Simon Pröber. Tästä katselemaan.


Takaisin uutisiin