Ilmoittautumislomake MyClub Turnaukset Linkit Yhteistyössä SJK-EDUSTUS

Arkisto

Tinkestä seurakehittäjä


23.04.2020

Viisi vuotta Kokkolan Pallo-Veikoissa pelannut Timo Rauhala palasi takaisin Seinäjoelle ja kasvattajaseuraansa töihin. Paluu ei ehkä ollut ihan suunnitellun kaltainen, pelasihan kolmekymppinen nuori mies vielä viime kaudella KPV:ssa Veikkausliigassa.

  • Polvi meni ja leikattiin. Siinä oli sitten kausi. Nyt kun tällainen mahdollisuus tarjoutui, lähdin tähän innolla mukaan, kertoo TP-55:n mukana seuran ensimmäistä junioreiden SM-mitalia B-junioreissa voittamassa ollut ”Tinke”.

 

Kari Kiviluoman siirryttyä takaisin Käyttöautolle etsittiin hänelle paikkaajaa ahkerasti. Koska juuri nyt ja tähän kohtaan sellaista ei löytynyt, päädyttiin ratkaisuun, jossa seuran onneksi oli mahdollisuus saada ”Tinke” töihin lyhyellä varoitusajalla.

 

Omasta pallokoulusta Energialiigan kautta aina seuran edustusjoukkueeseen saakka kasvanut ”Tinke” pelasi TP-55:n Kakkosen joukkueessa jo kaudella 2007 ollessaan vielä A-juniori-ikäinen. Sen jälkeen edessä oli pelejä niin Seinäjoen Jalkapallokerhon väreissä Kakkosessa kuin Nelosessa pelanneessa TP-55:n joukkueessakin.

 

 

SJK:ssa ”Tinke” pääsi juhlimaan sarjanousua pariinkin otteeseen seuran edettyä Kakkosesta tappioitta Ykköseen 2011 ja yhden Ykkösen kauden jälkeen Veikkausliigaan 2013. Kausi 2014 meni Kerho 07:n väreissä Kakkosessa, mutta sen jälkeen suunnaksi tuli Kokkola ja KPV. Kaudella 2012 mies kävi myös FC YPA:ssa lainalla kuuden matsin verran.

 

Myös Kokkolassa ”Tinke” sai juhlia nousuja. Ensin KPV nousi Kakkosesta Ykköseen 2015 ja sen jälkeen Veikkausliigaan kauden 2018 päätteeksi.

 

 

”Tinken” palkkauksen mahdollisti tässä nykyisessä tilanteessa OKM:n seuratukipäätös, joka toi SJK-junioreille 15 000 € avustuksen tyttöjalkapallon aloittamiseen, eli myös tämä kuuluu olennaisena osana työnkuvaan. Tyttöjalkapallohan alkaa seurassa syksyllä 2020.

”Tinken” haastattelun voi katsoa YouTube-kanavalta tästä.

 

 

Pääsarjaottelut (II divisioona/I divisioona/Veikkausliiga)

2019                    KPV                     20
2018                    KPV                     5
2017                    KPV                     27
2016                    KPV                     27
2015                    KPV                     26
2014                    Kerho 07           20
2013                    Kerho 07           4
2013                    SJK                      9
2012                    SJK                      6
2012                    FC YPA               6
2011                    SJK                      23


Takaisin uutisiin