Ilmoittautumislomake MyClub Turnaukset Linkit Yhteistyössä SJK-EDUSTUS

Arkisto

Matkan varrelta 7. - Salli


05.02.2015
Matkan varrelta 7. - Salli
Janne Salli pelasi ensimmäisen pelinsä TP-Seinäjoen väriessä jo 14-vuotiaana. Melkoisen mukavasti huomioiden sen, että sarjataso oli Ykkönen ja vastassa yksi sarjan kovimmista joukkueista, FC Oulu. Tulos ei erityisesti isäntiä mairitellut, sillä tukkaan tuli lukemin 3-0.

Seuraavassa Janne Sallin TP-55:n väreissä pelaamassa ottelussa vastassa oli englantilainen Ipswich Town Seinäjoen Keskuskentällä. Tuon pelin vieraat veivät nimiinsä 4-0.

Seuraavalla kaudella Kakkosessa Janne onnistui ensimmäisen kerran myös maalinteossa. Kavennusmaali Närpes Kraftin verkkoon ei lopulta paljon lämmittänyt, sillä epäkohteliaat vieraat veivät pisteet mennessään lukemin 3-2.

Kausi 1994 oli yhdenlaista eloonjäämistaistelua ja kamppailua sarjapaikan puolesta. Tilanne muuttui seuraavalle kaudelle radikaalisti. Valmentajaksi tuli eräs Keith Armstrong ja joukkuetta vahvistettiin selvästi.

Salli kasvoi yhdeksi joukkueen nuorista tähdistä ja oli mukana nostamassa TP-55:n takaisin Ykköseen iskien mm. 43. minuutilla erittäin tärkeän johtomaalin vieraskentällä Kaskö IK:n verkkoon. Vieraat voittivat ottelun lopulta selvästi 6-1 (2-1) ja nousivat sarjaportaan ylemmäs. Paikalla juhli myös junalastillinen kannattajia.

Salli jatkoi nousujuhlia seuran väreissä myös seuraavalla kaudella pelaten niin ikään sen ainoan liigakauden oranssi-mustassa peliasussa. TP-55:n pudottua liigasta katkerien karsintojen kautta jatkoi Janne Keith Armstrongin perässä Valkeakoskelle.

Kaudet 1998-2000 Janne vietti Koskissa juhlien kausilla 1998 ja 1999 SM-kultaa seuran väreissä.

Seuraava askel olikin sitten isompi harppaus. Jannen tie vei nimittäin Yorkshiren sydämeen, Barnsleyn joukkueeseen, joka tuolloin pelasi Englannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla.

Ura Englannissa jäi kirvelevän lyhyeksi polvivamman myötä ja tilille jäi vain seitsemän liigaottelua. Kuntouttaminen kesti Jannen kohdalla lähes kaksi ja puoli vuotta.

Polven tultua pelikuntoon seinäjokelaiskasvatti otti yhteyttä Kakkosessa pelanneeseen TP-55:een ja pelasikin seitsemän ottelua seurassa ennen paluutaan Hakaan ja paluutaan mestariksi. Janne edusti Hakaa vielä kausilla 2003-05 voittaen uransa kolmannen Suomen mestaruuden vuonna 2004.

Uransa viimeisaet kaudet Janne edusti tamperelaisseuroja kotiuduttuaan opiskeluidensa myötä Manseen pysyvästi. TPV:n väreissä pelejä tuli tilille kahdella kaudella 49 ja niissä syntyi kolmne maalia. Ilveksen väreissä pelejä kirjattiin hänelle kolmen kauden aikana 57, joissa maaliverkko heilahti kahdesti.

TP-55:n väreissä Janne ehti pelaamaan yhteensä 92 sarjapeliä maalaten niissä kuudesti. Hakan väreissä pelejä tuli sarjassa 125 ja maaleja kahdeksan.

Maajoukkuepaitaakin Salli sai sovitella ylleen varsin tiiviiseen tahtiin. Poikien ja nuorten maaotteluita tuli tilille 35 kappaletta ja niissä syntyi pari maalia.

A-maajoukkueessakin Salli ehti edustaa Suomea. Otteluita hänelle kirjattiin 11 ja maaleja yksi, joka oli taatusti sitäkin ikimuistoisempi, sillä pakkina Saksaa vastaan pelannut nuorukainen viimeisteli Olympiastadionilla Suomen kavennuksen Oliver Bierhoffin iskettyä kahdesti ensimmäisten 20 minuutin aikana. Suomi kärsi 2-1 -tappion, mutta paikalla olleet 20 200 katsojaa saivat vastinetta rahoilleen.
Takaisin uutisiin