Ilmoittautuminen MyClub Playmakers Turnaukset Linkit Yhteistyössä SJK-EDUSTUS

Arkisto

Matkan varrelta 4. - Korkeakunnas


02.12.2014
Matkan varrelta 4. - Korkeakunnas
Nykyisin erinomaisena ja tunnustettuna liigavalmentajana FC Lahdessa toimiva Toni "Toke" Korkeakunnas tuli Seinäjoelle Loviisan Torista lukioikäisenä ja siirtyi Törnävän Pallo -55:n väreihin.

Debyyttinsä vielä A-junnuikäinen "Toke" teki TP-55:n asussa Kakkosessa vieraskentällä FF Jaroa vastaan 10. toukokuuta. Ottelu oli ensimmäistä kauttaan II divisioonassa pelanneelle TP-55:lle kolmas peräkkäinen tasapeli, eikä se jäänyt edes siihen, vaan vielä seuraavanakin viikonloppuna hierottiin tasapeli vaasalaisen ABK-48:n kanssa.

Ensimmäisen maalinsa sarjapeleissä nuori mies teki seuraavalla kaudella Törnävänkentän nurmella Lapuan Virkiää vastaan ottelussa, jonka kotijoukkue vei selvästi 3-0 (1-0). Maali syntyi kamppailun 85. minuutilla.

Yhteensattumaa tai historian itsensä toistamista, mitä lie, mutta kauden toisenkin maalinsa "Toke" teki juuri Virkiää vastaan vieraissa TP-55:n voitettua lukemin 2-1.

Kaudella 1989 "Toke" nousi isoon ja tärkeään rooliin TP-55:n käydessä taistelua noususta Ykköseen Nykarleby IK:n kanssa aivan sarjan kalkkiviivoille saakka.

Etenkin sarjan vanhentuessa ja ollessa kriittisessä vaiheessa maukkaita ulkosyrjälaukauksia ja -syöttöjä hanakasti viljellyt pellavapää osoitti olevansa arvokas pelimies edesmenneen valmentajavelho Hannu Rajaniemen palapelissä.

Saattaa hyvinkin olla, ettei "Toke" nuorempana ollut ihan niitä kaikkein helpoimpia pelaajia käsitellä, mutta taiteilijaluonne onnistui kentällä halutessaan olemaan ihan omassa kastissaan.

TP-55 hävisi Keskuskentän kahluualtaassa NIK:lle kärkikamppailun 1-0 Mats Nylenin maalilla Keith Armstrongin jouduttua laukomaan pilkun lammikosta, josta pallo ei koskaan lähtenyt liikkeelle kunnolla.

Tuon tappion jälkeen TP-55 pelasi viimeiset seitsemän otteluaan tappioitta nousten kauden päätteeksi ensimmäistä kertaa seuran historiassa Ykköseen.

"Token" osuutta ei voi väheksyä. Syyskuun kahdessa elintärkeässä vieraspelissä "Toke" siivitti oranssinutut kahteen peräkkäiseen 3-0 -vierasvoittoon laukoen itse otteluissa kolme maalia. 

Kraftia vastaan maalihanat avautuivat jo kamppailun kuudennella minuutilla ja Kokkolassa KPS sai tuta "Token" taidot kahden peräkkäisen maalin muodossa 59. ja 66. minuuteilla.

Yhteensä Korkeakunnas viimeisteli kaudella 1989 seitsemän maalia ollen joukkueen kolmanneksi paras maalintekijä Keith Armstrongin ja Andy Dixonin jälkeen. Kaksikko viimeisteli kahdeksan osumaa mieheen.

Ensimmäisellä Ykkösen kaudellaan "Token" rooli kasvoi entisestään. Hän pelasi kaikki 22 edustuksen sarjapeliä ollen joukkueen toiseksi paras maalintekijä kahdeksalla osumallaan yhdeksän kertaa maalanneen Mark Farthingin jälkeen. Tosin, varoitustilastossa "Toke" oli joukkueen paha poika viidella keltaisella lapulla, joista ainakin pari taisi tulla verbaalisten avautumisten jälkeen, mikäli muisti toimii.

Kauden ehdottomasti erinomaisin esitys "Tokelta" nähtiin kuitenkin Porissa, missä kotijoukkue PPT ehti turhautua tuhanteen kertaa niin vierasjoukkueeseen kuin Korkeakunnakseenkin. "Toke" pimensi totaalisesti seuran legendoihin kuuluvan vain 39-vuotiaana kuolleen Jarmo "Tenu" Alatensiön, joka kuului tuolloin maajoukkuekalustoon.

Ai niin, tietenkin "Toke" onnistui ottelussa myös maalinteossa taaten osumallaan pinnan vierasjoukkueelle.

Seuraavalla kaudella TP-55 taisteli jopa noususta liigaan. "Toke" pelasi yhtä vaille kaikki ottelut, joskin maaleja syntyi kaudella vain kolme. Kauden 1992 teemana oli sarjapaikan uusiminen. Kausi ei ollut erityisen hohdokas. "Toke" teki neljä maalia Ykkösessä.

Jos oli kausi 1992 TP-55:lle vaikea, seuraava kausi olikin sitten vieläkin murheellisempi. Joukkue putosi Kakkoseen, "Toke" pelasi 27 ottelua, eli kahta vaille kaikki onnistuen neljä kertaa maalinteossa.

Seuraavalla kaudella "Toke" edusti Vaasan Palloseuraa Ykkösessä palaten kuitenkin vuoden jälkeen Seinäjoelle. Ura jatkui Keith Armstrongin alaisuudessa 11 ottelun ja yhden maalin verran ennen siirtymistä kesken kauden helsinkiläisen PK-35:n väreihin.

Värikäs persoona ehti edustaa pääkaupunkiseudulla pelaajana myös HIFK:ta, Gnistania ja VALO:a ennen siirtymistään valmennuspuolelle.

Samalla bussilla "Token" kanssa Salosen Jussin häissä käyneet eivät taatusti koskaan unohda lausahdusta "yksi hevonen", mitä lie se sitten tarkoittikaan...

Tästä löytyy lisää infoa loistavasta tyypistä.
Takaisin uutisiin