Leirintäalue uudistuu
13.04.2014
Leirintäalue uudistuu
SJK-junioreiden pyörittämä Seinäjoen leirintäalue saa kauan kaivattuja uudistuksia ensi kesäksi, kun kaupunki uusii kaikki yhdeksän kahden hengen mökkiä.
Jo 70-luvulla rakennetut pikkumökit ovat tulleet tiensä päähän ja niiden paikoille saadaan 3-4 hengen uudet mökit.
Lisäksi kaupungin leirintäalueelle myöntämällä kehittämisrahalla lisätään asuntovaunujen sähköpaikkoja.
Leirintäalueen kehittäminen nykypäivän tasolle on tärkeää, koska kaupunki elää monista tapahtumista ja matkailijoista etenkin kesäaikaan. Luvassa on perinteiset festivaalit ja monina vuosina myös muita isoja tapahtumia.
Tuleville vuosille suunnitellaan lisäksi mm. 4-hengen mökkien ja saunarakennuksen uusimista sekä ympärivuotisesti vuokrattavien mökkien rakentamista.
SJK-juniorit ry (ent. Törnävän Pallo-55 ry) on vastannut leirintäalueen toiminnasta jo 70-luvulta lähtien.
Hyvin palvelleet kahden hengen mökit muuten myydään kaupungin toimesta huutokaupalla osoitteessa huutokauppa.com
Takaisin uutisiin |