Ilmoittautumislomake MyClub Turnaukset Linkit Yhteistyössä SJK-EDUSTUS

Arkisto

Koronatilannetiedotus 5.5.


05.05.2020

Tässä hiukan väliaikatietoa koronaviruksen aiheuttamista toimenpiteistä ja siitä, miten tullaan asian kanssa elämään lähiaikoina.

  • Suomen hallitus kertoi 4.5. joistakin koronavirustilanteen rajoitusten lieventämisistä, jotka tulevat mahdollistamaan urheilutoiminnan osittaisen käynnistymisen.
  • Palloliitto on tänään illalla lähettänyt jäsenseuroille tarkemmat ohjeistukset pienryhmäharjoittelun käynnistämisestä. https://www.palloliitto.fi/jalkapallouutiset/palloliiton-paivitetyt-ohjeistukset-pienryhmaharjoitteluun.
  • SJK-junioreiden hallitus on tänä iltana käsitellyt Palloliiton tiedotetta ja antanut sen pohjalta seuran valmennusjohdolle valtuudet suunnitella pienryhmäharjoittelun käynnistämistä seurassa lähiaikoina.
  • Seuran valmennusjohto pitää suunnittelupalaverin keskiviikkona ja laatii seuran sisäiset ohjeet pienryhmäharjoittelun aloittamisesta ja esittelee ne ensin torstaina 7.5. seuran toimijoille pidettävässä etäpalaverissa.
  • Perjantaina 8.5. asiasta tiedotetaan seuran pelaajia ja perheitä.
  • Aluksi siis toukokuun aikana alkaa ainakin osassa seuran ikäluokissa pienryhmäharjoittelu ja 1.6. tilanne todennäköisesti vapautuu lisää. Näistä kaikista saadaan lähiaikoina lisäohjeistusta Palloliitosta.
  • Tärkeää on kuitenkin muistaa, että koronavirus ei ole ohi ja kaikessa toiminnassa seura tulee toimimaan Suomen hallituksen ja Palloliiton päätösten ja ohjeiden mukaisesti.
  • Lisää infoa on siis tulossa lähipäivinä seuraväelle.

Takaisin uutisiin