Ilmoittautumislomake MyClub Playmakers Turnaukset Linkit Yhteistyössä SJK-EDUSTUS

UUTISET

Seuraa meitä


17.02.2021

Nykyisin sosiaalisen median voima on kaikilla elämänaloilla todella merkittävä. Jos väki on vähääkään seurannut vaikkapa Yhdysvaltain vaalitaistelua, kävi ilmi, että vallasta sivuun äänestetty entinen presidentti Donald Trump koki kovia juuri sosiaalisessa mediassa jouduttuaan hyllytetyksi useiden eri palveluiden toimesta.

 

Samalla voisi väittää, että ellet näy somessa, et oikeastaan ole edes olemassa.

 

SJK-junioreilla on useita eri sosiaalisen median kanavia käytössään.

 

Luonnollisestikin nettisivut (www.sjk-juniorit.fi) on erittäin olennainen, mutta se on samalla myös ns. virallinen kanava, jossa keskitytään merkittävimpiin juttuihin ja uutisiin.

 

Facebook puolestaan on enemmänkin aikuisemmalle väestölle suunnattu sovellus, jonka nuoriso on oikeastaan jättänyt taakseen. Facebookista löytyvät aina linkit nettisivujen uutisiin, mutta siellä on myös paljon muuta omaa tuotantoa ja jaettuja juttuja. Seuraajia SJK-junioreiden Facebook sivuilla on reilut 2000.

 

Seuratuin SJK-junioreiden kanava on kuviin keskittyvä Instagram, jolla on seuraajia myös yli 2000. Sieltä löytyy kuvia keskimäärin kolme päivässä ja aiheina ovat paitsi pelit ja treenit, myös seuran historiaan liittyvät pläjäykset.

 

Instagramissa on kaudella 2021 myös seuran joukkueilla ensimmäistä kertaa omia tilejä runsaasti. Ne on kaikki listattuna alempana.

Twitter on junioripuolen seuralle ehkä se vähiten "tarpeellinen", sillä sitä seuraa pääsääntöisesti ns. aikuisväestö. Hyvähän se kuitenkin on olla olemassa ja siellä jaetaan hyvin pitkälle kaikki se materiaali, mikä näkyy myös muissa SJK-junioreiden kanavissa.

 

Videoihin keskittyvä YouTube puolestaan on meillä pääsääntöisesti haastatteluita ja ottelukoosteita varten olemassa oleva kanava, jonka postaukset jaetaan myös useimmissa muissa kanavissamme.

 

Niille, jotka tykkäävät katsella enemmän kuvia löytyy vielä ihan oma kuvagalleriaosastonsa, eli www.sjkjuniorit.kuvat.fi. Sinne lisätään alituiseen tuoreita kuvia, mutta sitä laajennetaan myös historiaan, eli taaksepäin. Tällä hetkellä kuvia löytyy vuodesta 1994 tähän päivään noin 240 000 kappaletta.

 

Kuten eräs viestinnän ammattilainen sanoo: Jos organisaatiolla on sometilejä, ko. organisaation on myös oltava aktiivinen someläsnäolossaan. Muuten sillä somessa ololla ei ole mitään merkitystä. Ja somessa on oltava, koska siellä teidän asiakkaannekin ovat! Ja ne asiakkaat siirtyvät muualle, jos profiileissa ei mitään tapahdu. Tämä on viestinnän faktaa!!

 

Seurana me luonnollisestikin toivomme, että kaikki te, jotka tätäkin luette, kävisitte seuraamassa meidän eri tilejämme. Alla listattuna mitä löytyy ja mistä:

 

Nettisivut: www.sjk-juniorit.fi
Facebook: SJK-juniorit
Kuvagalleriat: www.sjkjuniorit.kuvat.fi
Twitter: sjkjuniorit
YouTube: SJK-juniorit
Instagram: sjkjuniorit

 

Joukkueiden tilit Instagramissa:
T15 (2007) sjk_t06
T14 (2007) sjk_t07
T13 (2008) sjk_t08
T12 (2009) sjk_t09
T11 (2010) sjk_t11
T10 (2011) sjk_t10
T9 (2012) sjk_t09
T7/T8 (2013-2014) sjk_t1314
P14 (2007) sjkjuniorit_p07
P13 (2008) sjk_p08
P12 (2009) sjk_p09
P11 (2010) sjk_p10
P10 (2011) sjk_p11
P9 (2012) sjk_p12
P8 (2013) sjk_p2013


Takaisin uutisiin